ВІЛ-інфекція – захворювання, що виникає при інфікуванні вірусом імунодефіциту людини ( ВІЛ ) і характеризується повільним прогресуванням та руйнуванням імунної системи, внаслідок чого організм людини стає беззахисним перед іншими мікроорганізмами.

Шляхи передачі ВІЛ:

1. Статевий ( при незахищеному статевому контакті з ВІЛ-інфікованим партнером)
2. Парентеральний ( через кров, при використанні забруднених ВІЛ голок та інструментів, при переливанні крові від інфікованого донора)
3. Від ВІЛ-інфікованої матері до дитини ( під час вагітності, пологів та при грудному вигодовуванні)
Вірус імунодефіциту людини дуже нестійкий, він втрачає активність після застосування дезинфікуючих розчинів, нагрівання до 56 С протяном 30 хвилин, миттєво гине при кип”ятінні.

ВІЛ не передається через:

1. Воду, їжу та повітря
2. Рукостискання, обійми
3. Чхання та кашель
4. Спільне користування предметами побуту ( якщо вони не забруднені кров”ю )
5. Укуси комах і тварин.

До появи клінічних ознак захворювання виявити наявність ВІЛ в організмі дають змогу тільки спеціальні аналізи крові – тести на ВІЛ. Чим раніше виявлена ВІЛ-інфекція, тим кращі прогнози для здоров”я та життя людини. Вагітним жінкам рекомендується проходити тестування двічі з інтервалом між першим і другим обстеженням не менше 3-х місяців. Якщо вагітна жінка ВІЛ-позитивна, то прийом антивірусних препаратів, народження шляхом кесаревого розтину та відмова від годування грудним молоком – дають змогу запобігти інфікуванню дитини.

Антиретровірусна терапія (АРТ) передбачає прийом спеціальних антивірусних препаратів для максимального гальмування розмноження вірусу в організмі людини. Завдяки АРТ відбувається поліпшення та нормалізація стану пацієнта, продовжується життя пацієнтів.