Консультує Радченко Ірина Петрівна, обласний експерт з дитячої ендокринології

Цукровий діабет є однією з найважливіших медико-соціальних проблем охорони здоров’я в усіх країнах, оскільки він вражає як дорослих, так і дітей. За даними Міжнародної діабетичної федерації сьогодні у світі понад 1 мільйон дітей хворіє на цукровий діабет.

Останніми десятиріччями спостерігається значне зростання захворюваності на цукровий діабет 1 типу, особливо серед дітей раннього віку. В Україні на початку 2020 р. зареєстровано 9860 хворих віком до 18 років з цукровим діабетом 1 типу.

Цим дітям потрібна належна професійна допомога, щоб мати якісне життя без діабетичних ускладнень та інвалідизації, що можливо завдяки застосуванню сучасної інсулінотерапії та інших методів лікування.

Нині основною проблемою діабетології є своєчасна діагностика та профілактика хвороби, а також лікування ускладнень цукрового діабету, від яких залежить життя хворих .

Першими ознаками цукрового діабету у дитини є:

посилена спрага;

часте сечовипускання. Велика кількість рідини має виводитися з організму. Тому малюки «бігають» в туалет дуже часто. Деякі дітки починають мочитись у ліжко, і якщо такого не траплялося раніше, найімовірніше це ознака цукрового діабету;

втрата ваги. Втративши здатність отримувати енергію і калорії з глюкози, організм поповнює їх нестачу з власного жиру і м’язів;

млявість. Раціон не змінився, але у той же час глюкоза вже не переробляється організмом у енергію як раніше. Це призводить до занепаду сил і сонливості;

голод. Організм перестав насичуватись, дитина відчуває невгамовний голод.

Цукровий діабет у дітей має відмінні від дорослих симптоми хвороби. Його особливість у тому, що він може перебігати “під маскою” гострого живота, інфекційних захворювань, аденовірусної інфекції, особливо у дітей раннього віку.

Слід пам’ятати, що симптоми діабету у дітей наростають дуже швидко, особливо, якщо розвивається тяжке гостре ускладнення – діабетичний кетоацидоз, який зазвичай можна сплутати з ГРВІ, адже ознакою його є задишка та можливе підвищення температура.

Діагностувати діабет можна лабораторно, перш за все визначивши рівень глюкози крові та сечі.

Що входить у комплекс лікування цукрового діабету?

Цукровий діабет належить до невиліковних хронічних хвороб. Але діагноз не є «вироком». Лікування діабету означає контроль над хворобою задля запобігання загостренням, ускладненням і серйозним наслідкам. Для цього необхідно звернутися до лікаря і пройти обстеження, помітивши перші симптоми цукрового діабету у дітей.

Після обстеження і встановлення точного діагнозу перше, що належить зробити – перевести дитину на дієту. Складність контролю полягає в тому, що необхідно регулярно вимірювати вміст цукру в крові, вводити ін’єкції інсуліну і дотримуватися суворої дієти.

Основною проблемою лікування дітей, хворих на цукровий діабет є складність досягнення оптимального рівня глікемічного контролю, особливо у дітей. На сьогодні це стало можливим завдяки ширшому застосуванню сучасних аналогів інсуліну, інсулінових помп, засобів постійного моніторингу глюкози.