Вплив грудного вигодовування на здоров’я дитини та матері

Грудне молозиво і молоко завжди є найкращою їжею для дитини, навіть якщо жінка хвора, вагітна, виснажена або в неї менструація.

Чому грудне молоко є найкращим харчуванням?

Грудне молоко містить всі поживні речовини, необхідні дитині в перші 6 місяців життя, крім того, воно швидко й легко засвоюється. Грудне молоко містить:

  • Найбільш підходящі дитині білки й жири в необхідній кількості.
  • Більше лактози (молочного цукру), ніж у більшості інших видів молока, що необхідна немовляті.
  • Унікальні речовини (таурин, поліаміди, карнітин, незамінні жирні кислоти та інші), які сприяють формуванню мозку, органу зору – ока. Достатню кількість майже усіх вітамінів.

Наявність заліза, хоча його й не дуже багато в грудному молоці, але воно добре абсорбується з кишечнику дитини. У дітей, що вигодовуються грудьми, менше розвивається залізодефіцитна анемія.

  • Достатня кількість води, навіть у жаркому, сухому кліматі.
  • Необхідна кількість солей кальцію й фосфатів.

Спеціальні ферменти ( ліпазу, лактазу, інші), різні гормони, ростові чинники, які сприяють дозріванню, нормальному росту і розвитку органів та систем дитини.

Грудне молоко охороняє дитину від інфекцій У ньому вміщуються антиінфекційні фактори, що запобігають поширенню інфекції. До них належать:

  • Живі білі кров’яні тільця (лейкоцити), що вбивають бактерії.
  • Антитіла (імуноглобуліни) багатьох розповсюджених інфекцій, що охороняють дитину від захворювання, поки його організм не почав виробляти власних антитіл. Якщо в організм матері попадає інфекція, у грудному молоці незабаром з’являються спеціальні антитіла.
  • Речовина біфідус-фактор сприяє росту в кишечнику дитини спеціальних бактерій що не дозволяють рости іншим шкідливим бактеріям і викликати діарею

Лактоферин, що зв’язує залізо запобігає росту ряду шкідливих бактерій, яким необхідне залізо.

  • Грудне молоко захищає дитину від харчової алергії

Діти, що перебувають на грудному вигодовуванні, рідше страждають поносом і хворіють на респіраторні й інфекційні захворювання. Дитина, що під час інфекційної хвороби залишається на грудному вигодовуванні, видужує швидше, ніж дитина, яку перестали годувати грудьми. Тому немає необхідності припиняти годування грудьми при будь-якому захворюванні дитини, у тому числі й під час діареї.

Інші переваги грудного вигодовування

Емоційний аспект грудного вигодовування

Під час годування грудьми між матір’ю й дитиною встановлюється особлива емоційна близькість, що зберігається на довгі роки.

Здоров’я матері

Годування грудьми допомагає попередити післяпологову кровотечу, є одним із природних засобів запобігання нової вагітності. Матері, що годують грудьми, рідше хворіють на рак молочної залози і яєчників.

Вигоди та зручності, які дає годування грудьми:

Грудне молоко завжди готове до вживання й не вимагає готування.

  • Його не потрібно купувати.
  • Воно не може скиснути або зіпсуватися, навіть якщо мати не годувала дитину кілька днів.

Недоліки штучного вигодовування

Небезпека інфікування

При годуванні дитини з пляшечки дитяча суміш може бути заражена бактеріями, що небезпечно для здоров’я дитини. Пляшечки важко мити, їх варто кип’ятити після кожного годування. У дитячій суміші бактерії розвиваються дуже швидко, особливо якщо пляшечка перебуває в теплому приміщенні.

Інфекції У дитячій суміші не міститься антиінфекційних факторів. Діти -«штучники» частіше страждають від діареї й інших інфекцій, навіть якщо суміш готується з дотриманням всіх санітарних норм.

Недостатність вітамінів

У коров’ячому молоці й сумішах, а більшість сумішей зроблені на основі коров’ячого молока, може міститися недостатня кількість вітамінів, особливо вітаміну С.

Недолік заліза

Залізо, що міститься в адаптованих сумішах, не абсорбується повністю, подібно залізу грудного молока. У дитини – «штучника» велика небезпека розвитку залізодефіцитної анемії.

Можливість розвитку алергії

У дітей, з раннього віку вигодуваних штучно, більша ймовірність розвитку різних алергійних станів, особливо при неприйманні білків коров’ячого молока.

Проблеми зі ссанням грудей

Діти, що одержують їжу з пляшечки, можуть зазнавати труднощів при ссанні грудей. Вони можуть зовсім відмовитися від грудей. Іноді досить декількох годувань із пляшечки, щоб дитина перестала брати груди.

Штучно вигодувана дитина має більший ризик розвитку у майбутньому хронічних захворювань органів травлення, ожиріння, цукрового діабету, атеросклерозу, щелепних, стоматологічних порушень.

Витрати

При досить високій вартості повноцінних адаптованих сумішей батьки часто не в змозі купувати їх у потрібній кількості. Тому діти або недоїдають, або одержують неповноцінне харчування.

Саме тому використовувати штучні суміші для вигодовування немовлят потрібно лише в тих рідких випадках, коли є протипоказання для грудного вигодовування з боку матері чи дитини або тоді, коли мати , її сім’я, медичний персонал зробили все можливе для збереження і підтримання тривалої лактації, але успіху не досягли.