Консультує Товчигречко Світлана Миколаївна – лікар-алерголог вищої кваліфікаційної категорії, обласний експерт з дитячої алергології.

Алергія на комах або інсектна алергія виникає при контакті з комахами і продуктами їх життєдіяльності.

Як розвивається захворювання?

Залежно від алергену і від шляху потрапляння його в організм людини, алергічна реакція розвивається по-різному. При першому попаданні отрути комахи в організм, відбувається вироблення захисних речовин, які циркулюють в крові, і ніяк не впливають на прояв алергії до того моменту, поки той самий (або схожий з ним) алерген не потрапить до організму знову. Тоді і виникають різні прояви алергічної реакції.

І те, якою буде реакція залежить від агресивності алергену, в якій кількості він повторно потрапив в організм і в якому стані знаходиться імунна система людини в даний момент часу.

Дітей комахи кусають частіше, тому що у них тонша шкіра і її легше прокусити.

Клінічні прояви

Прояви інсектної алергії надзвичайно різноманітні: від легких місцевих реакцій до небезпечного для життя пацієнта анафілактичного шоку. Вони можуть виникати відразу після контакту з комахою або через деякий час (від 6-12 годин до 3 тижнів).

Першими проявами алергічної реакції можуть бути як наростаючий щільний сверблячий набряк навколо місця укусу, так і генералізований свербіж, кропив’янка, набряк шкіри і підшкірної клітковини. Можливий набряк язика і гортані, набряк слизових оболонок, що проявляється закладеністю носа і сльозотечі. Може бути підвищення температури тіла, озноб або відчуття жару, слабкість, головний біль. Характерні прояви у вигляді нестачі повітря, нападів задишки, потемніння в очах.

Можуть бути і скарги з боку шлунково-кишкового тракту: нудота, блювання, металевий присмак у роті, діарея.

Всі ці скарги безпосередньо залежать від виду алергену і його кількості в організмі людини.

Пізні прояви – це ураження нирок, печінки, нервової системи.

Як захиститись?

Профілактикою від укусів комах є використання репелентів (речовин, які відлякують комах) і інсектицидів – речовин, що вбивають комарів. Найбільшу популярність тут тримали фуміганти.

Перша допомога

1. Покласти холод на уражене місце;

2.Усунути свербіж спиртовмісними настоянками (корвалол, календула, борний спирт);

3. Змастити місце укусу маззю арніки, фенистил.

4. Прийом антигістамінних препаратів;

5. При розвитку алергічної реакції звернутися до лікаря.